Türk dünyasının ilk ve bir ortak edebi yarışması olarak nitelendirilen ve bu sene üçüncüsü yapılan Uluslararası Kaşgarlı Mahmut Hikaye yarışması ödülleri sahiplerini buldu. Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yapılan törende birinciliği Kazakistanlı Nurgali Orazov kazandı. Törende, KKTC’li yazar İsmail Bozkurt’a da "Türk Dünyasında Yılın Edebiyat Adamı" ödülü verildi.

      Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti aktiviteleri çerçevesinde , Avrasya Yazarlar Birliği (AYB) ve TÜRKSOY tarafından ortaklaşa yapılan "3. Uluslararası Kaşgarlı Mahmut Hikaye Yarışması"nın galipleri belirgin oldu.Türk dünyasının ilk ve bir ortak edebi yarışması olarak nitelendirilen yarışmanın Azerbaycan ve uluslararası etabını kazanan edebiyatçılara Bakü’de ödülleri verildi. Reşid Behbudov Mahnı Tiyatrosu’nda yapılan merasime Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Vagif Aliyev, Türkiye Cumhuriyeti Kültür Ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Alper Coşkun, Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu, Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı Anar, yazın ve sanat dünyasından şöhretli isimler ile davetliler katıldı.

     Yarışmanın Azerbaycan etabında, Azer Alpay birincilik, Natik Memmedli ikincilik, Vefa Mürselkızı ise üçüncülük ödülünün sahibi oldu. 

     Uluslararası etapta ise yarışmanın galibi Kazakistanlı Nurgali Orazov olurken, Tataristanlı Aigul Mullagalieva ikincilik, Azerbaycanlı Azer Alpay’a üçüncülük ödülü verildi. Yarışmayı uluslararası alanda kazananlardan birinciye 10 bin, ikinciye 7 bin 500, üçüncüye 5 bin lira mükafat verilirken, mansiyon dalında mükafat alan yarışmacı 2 bin 500 lira kazandı. Törende, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yazarı İsmail Bozkurt’a da "Türk Dünyasında Yılın Edebiyat Adamı" ödülü takdim edildi. Törenin ardından açıklamalarda mevcut bulunan İsmail Bozkurt, “Bu çok fazla güzel bir his . Türk dünyası 2014 senesi Senenin yazın adamı olarak seçilmek güzel bir his . Bundan tabi insan çok fazla çok büyük mutluluk duyar. Benim başka bir mutluluğumda var. Bildiğiniz gibi KKTC’den geliyorum. Ve KKTC çok fazla küçük bir memleket . Koskocaman Türk dünyası içinde bir nokta kadar küçük bir memleket ve halkı da çok fazla küçük bir halk. Buna rağmen bu ödülün Türk dünyası içinde böyle küçücük bir ülkeye ve küçücük bir halktan gelme bir yazara verilmiş olması gerçekten çok büyük bir mutluluktur ve aynı zamanda bu ödülün ülkeme ve halkıma da verildiğini düşünüyorum. Ve bundan dolayı da bütün Türk dünyasına bu ödülü bana layık görenlere teşekkür etmek arzu ediyorum . Aynı zamanda bu ödülün Azerbaycan’da ve Bakü’de verilmiş olması da benim için başka bir mutluluk kaynağıdır. Bu topraklar yazarlar bakımından, söz ustaları bakımından çok fazla zengindir. Nice söz ustaları yetişmiştir. O söz ustalarının yetiştiği bir memlekette böyle bir mükafat almakta gerçekten mutluluk vericidir” diye belirtti .

     Tören, Azerbaycan Kadim Musiki Aletleri Topluluğu ile Klasik Türk Müziği gösterisi ve Türk kültür ve edebiyatına hizmette mevcut bulunan bazı kişilere plaket takdimiyle sona erdi.

Kaynak: Bugün