Eski bakanlardan, edebiyatçı, mütercim ve öğretim üyesi Talât Sait Halman vefat etti.

     Görev yaptığı Bilkent Üniversitesi’nde hayatını kaybeden Talât Sait Halman’ın vefatı üzerine üniversiteden bir açıklama yapıldı. Bu kayıptan duyulan üzüntünün belirtildiği açıklamada şöyle denildi:

     "Değerli Hocamız, Büyük Edebiyat İnsanı, Talât Sait Halman’ı 5 Aralık 2014 günü kaybettik. Acımız sonsuzdur."

     Talât Sait Halman, 1931 yılında İstanbul’da doğmuştur. Türkiye’nin ilk Kültür Bakanı’dır. Talât Sait Halman, Robert Kolej’i bitirdikten sonra, yüksek lisansını 1954 yılında Columbia Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nde tamamladı. 1953 – 1960 yılları arasında Columbia Üniversitesi, 1966 – 1971 ve 1972 – 1980 yılları arasında Princeton Üniversitesi, 1984 – 1986 yılları arasında Pennsylvania Üniversitesi’nde Türk Dilli, Edebiyatı ve Kültürü; İslam ve İslam Kültürü ile Ortadoğu konularında dersler verdi. 1986 – 1996 yılları arasında New York Üniversitesi Ortadoğu Dilleri ve Edebiyatı Bölümü’nde Bölüm Başkanlığı yaptı. Halman,1998 yılında Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Bölümü’nün Kurucu Başkanlığını yaptı. 2005 yılından bu yana da İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Dekanı olarak görev yapmaktaydı.

     Kültür Bakanı, Kültür Büyükelçisi, UNİCEF Türkiye Milli Komitesi Başkanı, UNESCO Yönetim Kurulu Üyesi, ABD PEN Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Journal of Turkish Literature Baş Editörü görevlerini de üstlenen Talât Sait Halman, Türkiye Bilimler Akademisi Hizmet Ödülü, Columbia Üniversitesi “Thornton Wilder” Çeviri Armağanı, Rockefeller Vakfı Bilimsel Araştırma Bursu, Dışişleri Bakanlığı Üstün Hizmet Ödülü, UNESCO Madalyası, Ankara ve Boğaziçi Üniversitelerinden fahri doktora, İngiltere’den “Sir” karşılığı “Knight Grand Cross” ile ödüllendirildi. Talât Sait Halman’ın 70 telif ve çeviri kitabı, 3 bin kadar makalesi, 5 bini aşkın şiir çevirisi bulunmaktadır.”