Türk Edebiyatı Dergisi Aralık 2014 sayısı ile okuyucularının huzuruna çıktı. Derginin bu sayısında "Resimli Türk Edebiyatı Tarihi" adlı kaynak kitap başta olmak üzere Türk dili ve edebiyatına hizmet için bir çok eser bırakan Nihad Sami Banarlı ön planda.

      Beşir Ayvazoğlu "Hasbıhal"inde dergiyi takdim ediyor:

     "Sevgili Türk Edebiyatı okuyucuları,

     2014 yılının son ayını da idrak etmiş bulunuyoruz. Zor bir yıl olacağı anlaşılan 2015’in milletimize ve bütün insanlığa hayırlar getirmesi en büyük dileğimiz. Yeni yılın Haziran’ında 500. sayımıza ulaşmış olacağımızı, bu önemli sayı için şimdiden hazırlıklara başladığımızı da müjdelemek isterim. 

     Elinizdeki sayı, Sadık Kutalmış’ın Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’la gerçekleştirdiği önemli bir röportajla başlıyor. Seçkin bir ressam ve hoca olan Hüsamettin Koçan’ın memleketi Bayburt’ta kurduğu, kısa zamanda dünya çapında bir şöhrete ulaşan Baksı Müzesi’nden haberdar olduğunuzdan eminim. Merkeze bağlı Bayraktar köyünde çağdaş sanatla geleneksel sanatları buluşturan bu müze, bu yıl Avrupa Parlamenterler Meclisi’nin  Avrupa Konseyi Ödülü’ne de lâyık görüldü. Hüsamettin Bey, bir köyde müze kurma fikrinin nasıl doğduğunu, nasıl hayata geçirildiğini, hangi hedeflerin gözetildiğini, halka yeni bir şeyler teklif edilirken nelere dikkat edilmesi gerektiğini vb. uzun uzun anlattı.

     Bu yıl Ekrem Hakkı Ayverdi’nin vefatının 30. yılı. Kubbealtı Kültür ve Sanat Vakfı, bu vesileyle bir dizi program gerçekleştirdi. Bu program çerçevesinde, Beyoğlu’ndaki İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde açılan sergi Nisan ayına kadar açık kalacak. “Ekrem Hakkı Ayverdi (1899-1984) Mimarlık Tarihçisi, Restoratör, Koleksiyoner” başlığını taşıyan ve mutlaka görülmesi gereken bu sergide, merhumun muhteşem koleksiyonunun bir bölümü yer alıyor. M. Selim Gökçe, hem bu sergiyi, hem de hayatını kültür mirasımızın gelecek nesillere aktarmak için çalışarak geçirmiş bu büyük insanı anlatıyor. 

     Ekrem Hakkı Ayverdi’nin yakın dostu Nihad Sâmi Banarlı’yı da tam kırk yıl önce kaybetmiştik. Kubbealtı Kültür ve Sanat Vakfı, geçen ay onun için de bir sempozyum gerçekleştirdi. Bu sempozyumda okunan bildirilerden üçünü özel bir bölüm olarak sunuyoruz. Prof. Dr. Abdullah Uçman, Yahya Kemal-Nihad Sâmi dostluğunu, Prof. Dr. Sema Uğurcan da Resimli Türk Edebiyatı Tarihi’ni anlattı. Benim konum ise, “Nihad Sâmi Banarlı’ya Göre İstanbul Kültürü, Zevki ve Estetiği”. 

     Mehmed Âkif’i tam 78 yıl önce kaybettik. Bu büyük şair, bilindiği gibi, Birinci Meclis feshedilince açıkta kalmış, polis tarafından sebepsiz yere sıkı bir şekilde takip edilmeye başlanınca yakın dostu Abbas Halim Paşa’nın davetini kabul ederek Mısır’a gitmiş ve yurduna ölümünden kısa bir süre önce dönebilmişti. Devletin Âkif’i Mısır’da da sıkı bir şekilde takip ettiğini ve onun hakkında Ankara’ya düzenli olarak istihbarat raporları gönderildiğini Cumhuriyet Arşivi açılınca öğrendik. Arkadaşımız Selçuk Karakılıç, bu arşivdeki belgeleri inceledi ve Âkif’in polis tarafından nasıl takip edildiğini ayrıntılı bir şekilde ortaya koydu. Özellikle son zamanlarda Âkif’in yurda dönüşünü engellemek için suçlar icad edilerek Ankara’ya rapor edildiği anlaşılıyor. Son kitabı olan Gölgeler’in Mısır’da eski harflerle basıldığı için yurda sokulmadığını da bu raporlardan öğreniyoruz. Yer darlığı sebebiyle belgelerden küçük bir kısmının görsellerini kullanabildik. 

     Geçen sayıda “Nasıl Yazar Oldular? Nasıl Yazıyorlar?” konulu bir röportaj dizisine başlamıştık. Erhan Genç’in hazırladığı dizinin bu ayki bölümünde Sevinç Çokum ve Ali Ayçil’in cevaplarını okuyacaksınız. Dizimiz devam edecek. 

     Bu sene biri Üsküdar’da, diğeri Tepebaşı’nda olmak üzere iki Sahaf Festivali gerçekleştirildi. Kitap meraklılarının akın ettikleri bu festivallerde imzalı kitap meraklıları da bereketli günler yaşadılar. Bunlardan biri de Dursun Gürlek... Sahafların ve sahaf festivallerinin sıkı müdavimlerinden olan Gürlek, son “keşif harekâtı”nda Baki Süha Ediboğlu’na imzalanmış kitaplardan bir haylisini satın almış. Bu da merhumun kitaplarını koruyacak kimsenin kalmadığı, hepsinin sahaflara intikal ettiği anlamına gelmektedir. Gürlek Hoca’nın yazısını ilgiyle okuyacağınızdan eminim.

     Hülya Atakan, geçen sayıda birinci bölümünü yayımladığımız “Balıkları Bol Bosphorus’da Dalgalara Hükmeden Bir Köprü” başlıklı yazısının ikinci bölümünde, Pers Kralı I. Serhas’ın (Kserkses) denizleri nasıl aştığını anlatmaya devam ediyor.  

     Nihad Sâmi Banarlı ve Ekrem Hakkı Ayverdi’yi birlikte andığımız özel bölüm ve uzun zamandır ve bu sayıda mutlaka yer alması gereken yazılar sebebiyle şiire maalesef yine yer veremedik. Hikâye yazarlarımız Hatice Bilen Buğra, Oğuzhan Karaburgu ve Tamer Kütükçü…

     Kırkambar’ımız her zaman olduğu gibi dopdolu.

     Daha güzel sayılarda buluşmak üzere, muhabbetle..."

     ...

YAZILAR
Beşir Ayvazoğlu HASBIHAL
Konuşan: Sadık Kutalmış Hüsamettin Koçan: “GELENEK VE ÇAĞDAŞLIK BİRBİRİNİN KARŞITI DEĞİLDİR”
M. Selim Gökçe EKREM HAKKI AYVERDİ, VEFATININ 30. YILINDA ANILIYOR YANGINDAN MAL KAÇIRAN ADAM
Abdullah Uçman YAHYA KEMAL VE NİHAD SÂMİ BANARLI BÜYÜK BİR DOSTLUĞUN KISA HİKÂYESİ
Sema Uğurcan RESİMLİ TÜRK EDEBİYATI TARİHİ HAKKINDA BAZI DİKKATLER
Beşir Ayvazoğlu NİHAD SÂMİ BANARLI’YA GÖRE İSTANBUL KÜLTÜRÜ, ZEVKİ VE ESTETİĞİ
Hatice Bilen Buğra GİTMEK (hikâye)
Oğuzhan Karaburgu UYANMAK (hikâye)
Tamer Kütükçü SONUN KIYILARINDA (hikâye)
Selçuk Karakılıç MEHMED ÂKİF POLİS TARAFINDAN NASIL TAKİP EDİLDİ?
Hazırlayan: Erhan Genç NASIL YAZAR OLDULAR? NAZIL YAZIYORLAR? Sevinç Çokum Anlatıyor: “BİR MASA YETİYOR BANA, FAKAT MÜZİK LÂZIM” Ali Ayçil Anlatıyor: “YAZARKEN TERCİHİM, KENDİ ODAM, KENDİ MASAM”
Dursun Gürlek SAHAF FESTİVALLERİ VE İMZALI KİTAPLAR
Hülya Atakan BALIKLARI BOL BOSPHORUS’DA DALGALARA HÜKMEDEN BİR KÖPRÜ (2)
Türk Edebiyatı KIRKAMBAR
Hazırlayan: Atilla Ceylan FİHRİST

 

ŞİİRLER