Türk Dili Konuşan Ülkeler Kültür Bakanları Daimi Konseyi kararıyla, 2014 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Tataristan’ın Kazan şehri, 20-21 Kasım 2014  tarihlerinde üç büyük etkinliğe ev sahipliği yapacak.
     2014 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kapanış Töreni öncesinde, 32. Dönem TÜRKSOY Daimi Konseyi toplantısıyla Kazan şehrinde  bir araya gelecek olan TÜRKSOY üyesi ülkeler kültür bakanları ve uluslararası kuruluş temsilcileri, Türk dünyası kültür ve sanat hayatına yön verecek önemli kararlara imza atacak.

     Gün boyu sürecek olan toplantıda TÜRKSOY’un 2014 yılı faaliyetlerini değerlendirecek olan temsilciler, 2015 yılı için önerilerde ve görüş alışverişinde bulunacaklar. TÜRKSOY tarafından her yıl ilan edilen anma yılları kapsamında 2015 yılı TÜRKSOY çalışmalarının ithaf edileceği kişi yada kişilerinde belirleneceği toplantıda, 2015 Türk Dünyası Kültür Başkenti  ünvanın yeni sahibinin hangi şehir olacağı da karara bağlanacak.
     Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in dönem koordinatörlüğünde, TÜRKSOY’un 20. yılında Türkiye’de gerçekleştirilen toplantı 2014 yılında, Tataristan Kültür Bakanı Ayrat Sibagatullin’in koordinasyonunda Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye, Türkmenistan, Özbekistan, Altay(RF), Başkurdistan (RF), Tataristan (RF), Tıva(RF), Saha (Yakut), Hakasya(RF)  ve Moldova’ya bağlı Gagavuz Yeri Kültür Bakanlarının katılımıyla Tataristan’ın başkenti Kazan’da bulunan tarihi Ratuşa binasında yapılacak.  Toplantı öncesinde Tataristan (RF) Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov konuk bakanlar ve beraberindeki heyetleri kabul edecek.
     TÜRKSOY’un girişimleri sonucunda hayata geçirilen "Türk Dünyası Kültür Başkenti” uygulaması, şehirlerin kültür ve sanat hayatını zenginleştirmeye devam ediyor.
     Uygulama dahilinde 2012 yılında ilk olarak Kazakistan’ın başkenti Astana’ya verilen Türk Dünyası Kültür Başkenti ünvanı, 2013 yılında Eskişehir’e ve son olarak 2014 yılında Tataristan’ın başkenti Kazan’a geçti.  2014 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kazan, ilan edilen yıl kapsamında pek çok özel etkinliğe başarıyla ev sahipliği yaptı.
     2014 yılında Bodrum’da gerçekleştirilen Türk Konseyi 5. Zirve Toplantısı sırasında, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbangulı Berdimuhamedov’un önerisinin ardından, tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Türkmenistan’ın Merv şehri, 2015 Yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti adaylığını gerçekleştirdi. 32. TÜRKSOY Daimi Konseyi Toplantısı sırasında Türkmenistan Kültür Bakanı Annageldi GARAJAYEV, gerçekleştirilen başvuru kapsamında, yıl boyu gerçekleştirilmesi planlanan etkinlikleri daimi konsey üyelerine aktaracak. Ardından ise 2015 Yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti’nin belirlenmesi ile ilgili oylamaya geçilecek.
     2014 Kazan Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında yıl boyu pek çok kültürel ve sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapan Kazan şehri, bu anlamlı ünvanı 21 Kasım 2014 tarihinde gerçekleştirilecek devir teslim töreninin ardından yeni sahibine devredecek.  "Tatneft Arena"’da gerçekleştirilecek etkinlikte, binlerce seyirci Türk Dünyası Kültür Başkenti Gala Konseri ve II Uluslararası Türkvizyon Şarkı Yarışması’nın coşkusuna ortak olacak.
     TÜRKSOY, dili, tarihi ve kültürü ortak olan halklar arasındaki kardeşliği güçlendirmek amacıyla kurulmuş olan uluslararası bir teşkilattır. TÜRKSOY'un kuruluşu ve faaliyet anlaşması, 12 Temmuz 1993 tarihinde, Almatı'da Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye ve Türkmenistan kültür bakanları tarafından imzalanmıştır. Daha sonra Rusya Federasyonu'nun özerk Cumhuriyetleri olan Altay, Başkurdistan, Hakas, Saha, Tataristan, Tıva ile Moldova'ya bağlı Gagavuz Yeri ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti TÜRKSOY'a gözlemci ülke statüsüyle katılmışlardır. UNESCO ile aynı ilkeleri benimseyen TÜRKSOY, ortak Türk kültürünün araştırılması, tanıtılması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir.