Türk saz şairleri geleneğinin son temsilcilerinden Aşık Şeref Taşlıova, 13 Eylül Cumartesi günü beyin rahatsızlığı sebebiyle tedavi gördüğü Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılmış ve ameliyata alınmıştı. Yoğun bakıma alınan Taşlıova'nın, hayatını kaybettiği bildirildi.

Şeref Taşlıova'nın cenazesinin 22 Eylül 2014 günü Hacı Bayram Camiinde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verileceği öğrenildi.

      Aşık Şeref Taşlıova, Ardahan'ın Çıldır ilçesi Gülyüzü köyünde 10 Nisan 1938 tarihinde dünyaya geldi. Şiirleriyle ve sazıyla millî ve milletler arası ödüllere layık görülen Taşlıova, 1966'dan itibaren TRT Kars Radyosu bünyesinde 10 yıl süreyle aşıklara ilişkin programlar hazırladı ve sundu. Taşlıova, katıldığı yarışma ve festivallerde değişik dallarda 15'i altın olmak üzere 130'un üzerinde madalya, 60'ı aşkın plaket ve 180 takdirname aldı. Bazı dergilerde folklor yazıları yazan Taşlıova, 1971'den itibaren ABD'den Japonya'ya, Avrupa'dan Orta Asya ülkelerine dek birçok ülkede programlar yaptı. Taşlıova ayrıca UNESCO'nun düzenlediği "Dünya Sanat Dizisi" adlı etkinlikte Türkiye'yi temsil etti.

     Şeref Taşlıova, 10 Nisan 1938’de Ardahan'ın Çıldır ilçesi Gülyüzü köyünde doğdu. Küçük yaşlarda babası öldü. 10 yaşında şiir yazmaya başladı. İlkokuldan sonra bir süre öğretmen okuluna devam etti. Bu yıllarda da bağlama çalmayı öğrendi. Kuzeydoğu Anadolu aşıklık geleneğinin önemli isimlerinden Aşık Şenlik’in oğlu Aşık Kasım’a çıraklık yaparak kendini geliştirdi ve yöredeki aşıklarla tanışma fırsatı buldu. 1966 yılından itibaren Kars Radyosu bünyesinde 10 yıl süreyle aşıklara ilişkin programlar hazırladı ve sundu. Ayrıca Türkiye ve Türkiye dışında birçok radyo ve televizyon programına katıldı. Bazı radyo programlarına danışmanlık yaptı. 1991’de Müzik-San Vakfı tarafından, 1996 yılında ise Türkiye Yazarlar Birliği tarafından yılın sanatçısı seçildi. 2000 yılında Türksav tarafından 'Türk Dünyasına Hizmet Ödülü' verildi. Şeref Taşlıova, UNESCO tarafından, âşıklık geleneği temsilcisi olarak 'Yaşayan İnsan Hazinesi' seçildi. Bu ünvan, 14 Ocak 2010 tarihinde İstanbul'da Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde yapılan törenle ilan edildi.

     Taşlıova hastanede iken Kars’ta yeni kurulan Karapapak Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, aşıklar gecesi düzenledi. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü Salonu’ndaki program oldukça renkli ve coşkulu başladı. Birbirinden güzel eserler sunan halk ozanları katılımcıları adeta mest etti. Sık sık birlik ve beraberlik mesajlarının verildiği gecede sahne alan Aşık Mürsel Sinan, kısa süre önce tedavisi için hastaneye kaldırılan Şeref Taşlıova için dua istedi. Aşık Mürsel Sinan'ın Taşlıova'ya armağan ettiği türküyü söylemesinin hemen ardından ise ölüm haberi geldi. Acı haber üzerine sazlarını oldukları yere bırakan aşıklar da programı sonlandırdı.