Cumhuriyet döneminin ilk kütüphanelerinden İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane Müzeler Müdürlüğü’ne bağlı olarak halka ve özel araştırmacılara hizmet veren Atatürk Kitaplığı, haftanın yedi günü 24 saat hizmet veriyor.

     İstanbul’da ilk belediye kütüphanesi 1924 yılında Şehremaneti Dairesi’nde oluşturulmuştu. Daha sonra Vali ve Belediye Başkanı Muhittin Üstündağ başkanlığında Fuat Köprülü, Halil Edhem, Süheyl Ünver ve Osman Nuri Ergin’den kurulu bir komisyonun çalışmasıyla 1929 yılında Şişli Atatürk Evi’nde toplanmaya başlanan ve 1931’de Beyazıt Medresesi’ne taşınan koleksiyon 10 Temmuz 1939’da Belediye Müzesi ve Kütüphanesi olarak açılmış, satın alma ve bağışlar sonucunda büyüyünce 1945’te müze buradan ayrılmıştı. 1960’lı yıllara gelindiğinde kütüphane koleksiyonu da medreseye sığmaz hale gelmişti. Kütüphane,  03 Mart 1981 tarihinde halen faaliyetini sürdürdüğü binasına taşınarak ferah bir mekana kavuşmuştur.
     Kütüphanenin kurucularından Osman Ergin, Muallim Cevdet, Haşim İşcan ve Muhsin Ertuğrul başta olmak üzere birçok kişinin şahsi kitap koleksiyonlarını bağışlamalarıyla 140 bine varan kitap sayısı, yeni satın almalar ve bağışlarla 500 bine yaklaşmıştır.
     Atatürk Kütüphanesi İlkokuldan üniversite öğrencisine, akademisyenlerden uluslararası araştırmacılara kadar çok geniş kitlelere hizmet veren, ülkemizin en fonksiyonel kütüphaneleri arasındadır.
     Kütüphanede 50.000’e yakın çeşitli yazma, albüm, atlas-harita, takvim, salname, kartpostal, ayrıca gazete, Atatürk , İstanbul, Başvuru gibi özel koleksiyonları bulunmaktadır. Bu koleksiyonlar dijitalize edilerek dijital ortama aktarılmakta ve yırtılıp yıpranmaları nedeniyle bilgi ve belgelerin kaybolması böylece önlenmektedir. Yaklaşık 1.000.000 sayfa dijital ortama aktarılmış olup, çalışmalar sürdürülmektedir.
     500 bin kitap kapasiteli deposu, cilt ve onarım atölyesi, arşivi, konferans ve sergi salonları, fotokopi ve mikrofilm servisleriyle sürekli bir gelişme içerisinde olan kitaplık çeşitli kültür etkinlikleriyle de ilgi çekmektedir.
     Alfabetik, konu (Denwey) katalogları bulunan kütüphanede sözlük ve konu başlıklarıyla fiş katalogu çalışmaları, Anglo-Amerikan Kataloglama Kuralları uygulanmaktadır. Ayrıca, kitaplarla ilgili çok yönlü sorgulamaya imkan veren bir veri tabanı oluşturulmuştur.
     Kütüphanede ödünç kitap verme, yerli ve yabancı araştırmacılara Eski ve yeni eserlerin dijital ortamda (CD) sunulması ve fotokopi hizmetleri verilmektedir.
     Kütüphaneye üye olmak için; 1 adet fotoğraf (üye kartı çıkınca iade edilmek üzere), nüfus cüzdanı bilgileri yeterli. Üyeler ödünç litap 15 gün süreyle ellerinde bulundurabiliyorlar.
     İstanbul Büyükşehir Belediyesi internet sitesinden alınan bilgiye göre kütüphane haftanın yedi günü, günün 24 saati hizmet veriyor.
     Atatürk Kitaplığı’nda mevcut bölümler:
1. Ana Kitap Deposu
2. Süreli Yayınlar Okuma Salonu
3. Halk Kütüphanesi Okuma Salonu
4. Nadir Eserler
5. Kitap Sağlama Bölümü
6. Kitap Hastanesi /Restorasyon
7. Cilthane
8. Konferans Salonu
9. Sergi Salonu Atatürk Kütüphanesinde

Kolleksiyonlar :
1. Nadir Eserler
2. Süreli Yayınlar(Gazete ve Dergi)
3. Görsel Albümler
4. Eski Haritalar
5. Yeni Kitaplar

Telefonlar:
0212 249 95 65
0212 249 09 45

E-posta: kutuphanemuzeler@ibb.gov.tr

Site: http://ataturkkitapligi.ibb.gov.tr/

Adres:
Atatürk Kitaplığı
Miralay Şefik Bey Sok No : 6 Taksim
Beyoğlu/ İSTANBUL