Kazak basınında büyük yankı uyandıran Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in, Kazakistan’ın Avrasya Ekonomik Birliğinden çekilme hakları bulunduğuna dair açıklamalar yoğun olarak tartışılıyor. Konuyla ilgili görüşü sorulan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da dün İnterfaks Ajansı’na "Kazakistan’ın Gümrük Birliği’nden çıkma hakkı vardır." açıklaması yaptı. Kazak basınında ise konuya ilişkin yazılardaki ortak yorum ise Nazarbayev’in çıkışının sebebi 'Rusya ile ekonomik entegrasyonun siyasi entegrasyon anlamına gelmediğini göstermektir', deniliyor.

     Nazarbayev, 24 Ağustos’ta yaptığı konuşmada Avrasya Ekonomik Birliği’ne üyeliğinin Kazakistan’ın egemenliği için  herhangi bir tehdit oluşturması durumunda Kazakistan birlikten ayrılmaya hazır olduğunu belirttiğini daha önce yayınlamıştık.
     Nazarbayev’in bu açıklamaları değerlendiren uzmanlara göre, Kazakistan’ın, BDT’nin en önemli entegrasyon projesinden ayrılması söz konusu değil, ancak Nazarbayev bu tür açıklamalarla  Kazakistan’ın, Rusya ile ekonomik entegrasyonun, Moskova’nın Ukrayna  veya diğer dünya krizleri konusunda izlediği  çizgiyi takip etmeye hazır olduğu anlamına gelmediğini göstermeye çalışıyor. Büyük yankı uyandıran Nazarbayev’in, Kazakistan’ın Avrasya Ekonomik Birliğinden çekilme hakları bulunduğuna dair açıklamalar, Avrasya Ekonomik Birliği ile ilgili anlaşmanın imzalanmasının sadece üç ay ardından dile getirilmesi dikkat çekiyor.