Ermenistan’ın eski Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan, şimdiki Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın “Dağlık Karabağ’ın Ermenistan toprağı olmadığı ve Gümrük Birliğine Ermenistan’la birlikte giremeyebileceği” konusundaki beyanatına sert cevap verdi.

     Azerbaycan’ın “politika.az” sitesinin Ermeni kaynaklarına dayanarak verdiği haber göre Serj Sarkisyan, Kazakistan’ın başşehri Astana’dan döndükten iki gün sonra verdiği beyanat muhaliflerin sert tenkitlerine hedef oldu. Koçaryan’ın yardımcısı vasıtasıyla gelen eleştiride “Hiçbir milletlerarası teşkilata üyelik Ermenistan’la Dağlık Karabağ arasına engel koyma hakkını vermez” dediği bildirildi.
     Ermenistan’ın Astana’da  temelleri atılan Avrasya Gümrük Birliği ittifakına ancak Birleşmiş Milletler teşkilatı tarafından tanınmış sınırlarıyla girebileceği Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından ittifaka üye olan diğer taraflara yazılı olarak bildirilmişti. Azerbaycan’ın bu şartını Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev taraflara bildirdi. Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Nazarbayev’in bu husustaki duyurusunu alınca Erivan’a üzgün döndü. Daha sonra “Ermenistan’ın Avrasya Gümrük Birliği ittifakına Dağlık Karabağ’la girmesi mümkün değil. Çünkü Dağlık Karabağ Ermenistan toprağı sayılmıyor” demişti. Bu beyanatı muhalefetin sert tenkitlerine hedef oldu.

Kaynak: politika.az