Taşkent'te Özbekistan'ın büyük yazarlarından, "Ötken Künler" (Geçmiş Günler) adlı eseriyle ilk Özbek romanının yazarı ve 1938 yılı Stalin'in aydın katliamının kurbanlarından olan merhum Abdullah Kadiri'nin 120. doğum yılı kutlama faaliyetleri devam ediyor. Bu faaliyetler çerçevesinde Taşkent Fotoğraf Sergisinde "Abdullah Kadiri'nin Taşkent'i" adlı bir fotoğraf sergisi açıldı.

     Sergide büyük yazarın hayatıyla ilgili çocukluk ve gençlik yıllarını anlatan fotoğraflarla birlikte katliam günlerini akssettiren fotoğraflar da yer alıyor.
     Programı düzenleyenleyenlerden yazar Naim Kerimov yaptığı açıklamada faaliyetlerin Abdullah kadiri'nin 120. doğum yıldönümü dolayısıyle düzenlendiğini, faaliyetlerin 2014 yılının 10 Nisan gününden bu yana yazarın yaşadığı evde, Özbekistan Yazarlar Birliğinde ve birçok mekanda devam ettiğini bildirdi.
     Merhum Abdullah Kadiri'nin torunlarından Handemir Kadiri de yaptığı açıklamada "ben dedemin bu kadar itibar görmesinden dolayı gururlanıyorum. Yakında babam Habibullah Kadiri'nin Sönmeyen Işıklar eseri ve dedemin üç eseri bir kitap halinde basılacak" dedi.
     Sergide Ali Şir Mirzayev, Rüstem Şeripov gibi çağdaş Özbek fotoğraf sanatçılarının eserleri yer alıyor. Ayrıca Kemaleddin Behzad Ressamlık ve Tasarım Enstitüsü öğrencilerinin Abdullah Kadiri'ye ithaf edilen resimleri de sergileniyor.