Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 6'ncısı düzenlenen Kocaeli Kitap Fuarı açıldı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, açılışta yaptığı konuşmada Soma'daki maden kazasına değindi. Bakan Işık, fuar boyunca yapılacak kitap bağışlarının Soma'ya gönderilmesini istedi.

     İntertekf Fuar Alanı'nda 350 yayınevinin katılımıyla gerçekleştirilen 6'ncı Kocaeli kitap Fuarı'nın açışına, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti Milletvekili Zeki Aygün, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, protokol mensupları ve kitapseverler katıldı. Bakan Işık, şöyle dedi: "TÜBİTAK’ta bu konu üzerinde yoğun çalışmalar yaptık. İşçi sağlığı ve güvenliği konusunda bazı çalışmaları başlatma kararı aldık. Artık böyle kazalar yaşamak istemiyoruz. Allah’ın verdiği aklı hayatımızın her alanında daha fazla söz sahibi yapmalıyız. Üretimde teknolojinin daha fazla kullanılması, iş güvenliğini daha fazla arttırılması ve özellikle iş kazası riskinin azalması konusunda neler yapacağımız konusunda TÜBİTAK olarak bazı çalışmaları başlatmak için kararlar aldık." Bakan fuar boyunca yapılacak kitap bağışlarının da Soma'ya gönderilmesini istedi. Kocaeli Valisi Vali Ercan Topaca yaptığı açıklamada, şöyle dedi: "Okuyan insan ufku geniş insandır ve olaylara çok daha geniş pencereden bakabilir. Okuyan insan geçmişte yaşanmış tecrübelere kısa yolda ulaşabilen ve geleceğini daha iyi dizayn edebilen insandır. Okumayı önemsiyor ve teşvik ediyoruz. Bence en güzel hediye kitaptır. Okuyan insanın zihninin çok daha iyi çalıştığını biliyoruz. Çocuklarımızın okuması için her türlü fedakarlığı yapıyoruz." Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise konuşmasında, hayatı kitap olarak görmek gerektiğini belirterek, "Baktığımız her bir insan başlı başına bir kitap. Her şey bize çok şey anlatıyor. Bugün ülkemizin gereken noktada olmamasının en büyük nedeni okuma ve yazmayı ihmal etmekten kaynaklanıyor. Eğer güçlü bir toplum olacaksak okuyup yazmalıyız. Kitap fuarımızı her yıl daha büyük coşku ve ilgi ile karşılanması bizi mutlu etti. Bu fuarda her renk, her düşünce var. Ön yargısız bir şekilde herkes davet edildi" diye konuştu.
     Kitap Fuarı, birbirinden seçkin yazarı okurlarıyla buluşturuyor.
     Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 6. Kocaeli Kitap Fuarı’nda adeta yazarlar geçidi yaşanıyor. Fuarın ilk günü birçok yayınevinin imza günü programları yapılırken seçkin yazarlar da söyleşileriyle okurlarının karşısına çıktı. Fuar ilk gün ziyaretçi akınına uğradı.
     Uluslararası Fuar Merkezi’nde 25 Mayıs Pazar gününe kadar her gün 10.30 ile 21.00 saatleri arasında açık kalacak olan fuarda üç ayrı salonda yazar söyleşileri gerçekleştiriliyor. Yayınevleri de kitaplarını bastıkları yazarları imza günü düzenleyerek okurlarıyla buluşturuyor.
     Büyükşehir Belediyesi’nin Kitap Fuarı proje ortağı olan Kocaeli Üniversite de destek verdi. Güzel Sanatlar Fakültesi açtığı stant önünde resim sergisi düzenledi. KOÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı da Merkez Kütüphanesi Görme Engelliler Bölümü kullanıcıları için kitap seslendirme çalışması gerçekleştirdi.
     Dördüncü yılında Türkiye’nin en büyük ikinci kitap fuarı unvanını kazanan Kocaeli Kitap Fuarı, her sene rekor sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. 2012 yılında 355 bin kişiyi ağırlayan Kocaeli Kitap Fuarı 2013 yılında 460 bin 220 ziyaretçi sayısı ile zirveye yerleşti. 500 etkinlik, 350 yayınevi ve 20 sahaf yer aldığı fuar, kitapseverlerin desteğiyle Türkiye'nin en büyük kitap fuarı oldu. Fuarın bu yıl da aynı başarıyı koruması bekleniyor.