Manisa ilinin Soma'da ilçesindeki kömür madeninde meydana gelen kazada yüzlerce vatandaşımız hayatını kazbetti. Kazanın üzerinden geçen üç günden sonra hala arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. 

     Soma'nın Eynez Bölgesi'nde yüzlerce işçinin hayatını kaybettiği maden kazasının yaşandığı maden ocağının Soma Holding'e bağlı Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. ait olduğu kaydedildi.  Soma Holding'in sahibi ise Jeoloji Mühendisi Alp Gürkan.
     Soma Kömür İşletmeciliği, faaliyetine, 1984 yılında, devir aldığı Geventepe sahasında kömür çıkartarak başladı. 2005 yılında Geventepe sahası genişleten Soma Kömür İşletmeleri A.Ş., Soma'daki 18 milyon ton kömür rezervine sahip ocaklarının işletmesini, 2005 yılında Türkiye Kömür İşletmeleri'nden (TKİ) rödovans (kömür payı) karşılığında devraldı.
     Şirketin kendi internet sitesindeki koyduğu açıklamalara göre bu genişlemeyle birlikte, "büyük yeraltı hazırlıkları ve makine ekipman yatırımları ile 6 ay gibi kısa sürede kömür üretimi 2,5 kat artarak, aylık ortalama 150 bin ton, daha sonraki dönemde ise 250 bin ton seviyelerine çıkarıldığını" belirtiyor.
     Eynez maden sahasının 15 milyon ton kömür rezervi ve yıllık 2.5 milyon ton üretim kapasitesi var. Soma kömür işletmeleri, halihazırda, 5 bini yeraltı olmak üzere 5 bin 550 kişi istihdam ediyor.
     Maden faciasında yüzlerce  işçinin hayatını kaybetmesi, halen belirsiz sayıda yaralı olması ve toprak altındaki diğer işçilere ulaşılmaya çalışılmasının faciayı, ülkenin ve çalışma hayatımızın en önemli olayı haline getirdi.
     Kazada hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah'dan rahmet; ailelerine, sevenlerine, milletimize ve bu hadise sonrası acımızı paylaşan insanlık âlemine başsağlığı diliyoruz.

                                                                                     Dilimiz ve Edebiyatımız