Kırgızistan ve Rusya'da, yazar ve diplomat Cengiz Aytmatov hakkında belgesel film çekecek. Bu konuda Kırgızistan Milli Kütüphanesi tarafından verillen bilgiye göre, Kırgızistan Milli Kütüphanesi, St. Petersburg Devlet Üniversitesi ile yazar ve diplomat Cengiz Aytmatov hakkında belgesel filmin etnografik araştırma ve çekimleri uygulamada ortak bir proje gerçekleştirmektedir.

     Başında proje yöneticisi Philip Khanin’in bulunduğu çekim grubu veri toplama ve çekimler için Kırgızistan’a geldi. Grubun çalışması 27 Nisan’a kadar sürecek. Khanin’in söylediğine göre, bu film biyografik değildir, daha doğrusu, Cengiz Aytmatov’un yaratıcılığını, eserlerinin felsefesini ve fikirlerinin parlak çağdaşlığı fenomenini çağdaşlarının anlayışıdır.
     Proje yöneticisi, “Çekim grubunun programında Talas’taki Aytmatov’un doğduğu köyde çekim yapma, yazarın mezarını ziyaret etme ve onun akrabaları ile görüşme, Isık-Göl’de Ruh Ordo kompleksini ve Cengiz Aytmatov müzesini ziyaret etme, hem de Narın’da kurtları çekme vardır. Bilindiği gibi, Aytmatov’un eserlerinde kurtlar insan ile birbirine bağlıdırlar” dedi.

Bişkek, 24 Nisan. /Kabar/