Azerbaycan'ın başşehri Bakü 27 Nisan 2014'te Millletlerarası Genceli Nizami  Merkezi genel kurulunun VI. toplantısına ev sahipliği yapacak.

     Merkezin açıklamalarına göre genel kurulda merkezin faaliyetleri ve hesapları incelenecek, gelecek dönemde yapılacak faaliyetler görüşülecek.
     Toplantıya Vayra Vike-Frayberqa, İsmail Serageldin, Tarja Halonen, Emil Konstantinesku, Nazim İbrahimov, Petar Stoyanov, Giuli Alasania, Valter Fyust, Farida Allagahi, Roza Otunbayeva, Petru Luçinsku da iştirak edecekler.
     Merkez 2012 yılında Genceli Nizami'nin hayatının araştırılması ve onun insanlığa miras bıraktığı eserlerini duyurmak için kurulmuş, 2013 yılında I. Güney Kafkasya Forumunu düzenlemişti. Bu yıl ise 28-29 Nisan tarihlerinde II. Küresel Ortak Kurumlar Forumunun teşekkül ettirilmesi planlanmakta, Madrid Klübü, Roma Klübü, İskenderiye Kütüphanesi, Dünya Bilim ve Kültür Akademisi ile işbirliği yapılmaktadır.
     Merkeze adı veren Genceli Nizami, eserlerini Mevlana Celaleddin Rumi gibi  Farsça yazmış olup yalnız Azerbaycan'ın değil dünyanın en büyük şairlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

atev.az