Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Türkiye'nin yedi bölgesinde yedi farklı etkinlikle sanatseverlere tiyatro dolu günler yaşatacak. Geçtiğimiz günlerde Bursa’da başlayan “Uluslararası Balkan Ülkeleri 1.Tiyatro Festivali”nin ardından Diyarbakır, ‘11. Orhan Asena Yerli Oyunlar Tiyatro Festivali’ne ev sahipliği yapacak.

     Nisan ve Mayıs aylarında yedi farklı festival düzenlemeyi planlayan Devlet Tiyatroları; Diyarbakır, Adana, Van, Ankara, Trabzon, Konya ve Antalya Devlet Tiyatroları’nın ev sahipliğinde gerçekleştireceği festivallerin yanı sıra yerleşik sahnelerdeki temsiller ve turne temsilleri de devam ediyor.
     Yerli ve yabancı grupların birbirinden farklı oyunlarla katılacağı festival tarihleri şöyle:
     Devlet Tiyatroları, Diyarbakır 11. Orhan Asena Yerli Oyunları Tiyatro Festivali: Bir ülkenin tiyatrosu, oyun yazarları ile özgürleşir, gelişir. Oyun yazarı yetiştirmemiş bir tiyatro ulusal tiyatro niteliğine ulaşamaz. Bu büyük zenginliğin kıymetini bilen ve genç kuşaklara aktarmayı hedefleyen Devlet Tiyatroları, Türk tiyatro yazınını iyileştirmek, yeni çağdaş Türk yazarlarını desteklemek ve giderek dünyadaki “barış kültürünün ilerlemesine katkı sağlamak amacıyla Cumhuriyet dönemi Türk tiyatro yazın tarihinin düşünce üstadı Orhan Asena adına düzenlenen festivalin 11’ncisini 5–26 Nisan 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
     Devlet Tiyatroları, Sabancı 16. Uluslararası Adana Tiyatro Festivali: Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ve Sabancı Vakfı’nın işbirliği ile 1998 yılında ulusal düzeyde başlayıp, kısa sürede uluslararası nitelik kazanan festivalin 2005 yılından itibaren 2. ayağı İstanbul’da gerçekleştiriliyor. Bu yıl festivalin 16’ncısı 14 Nisan-16 Mayıs 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
     Devlet Tiyatroları, Van 13. Akdamar Çocuk Ve Gençlik Tiyatroları Festivali: Van Devlet Tiyatrosu’nun ev sahipliği ve öncülüğünde 2001 yılından bu yana gerçekleştirilen “Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği” farklı okullardan tiyatro gruplarının hazırladığı oyunların seyirciyle paylaşılma platformu oluyor. Amatör gençlik tiyatrolarının da katıldığı etkinliğin 13’üncüsü bu yıl 23 Nisan–8 Mayıs 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
     Ankara, 10. “Küçük Hanımlar Küçük Beyler” Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali: Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı”na tiyatro sanatı ile katkıda bulunmak, Türk tiyatrosunun dünya çocukları yoluyla yurtdışına açılımını sağlamak, onu tanıtmak ve yurtdışında bu daldaki gelişmeleri takip ederek, kurumsal dinamizmi sağlayarak kültürlerarası alışverişe ve değişime hizmet etmek amacıyla Başkent’te düzenlenen festivalin 10’uncusu bu yıl 24-29 Nisan 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
     Devlet Tiyatroları, Trabzon, 15. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali: Tabzon Devlet Tiyatrosu’nun ev sahipliğinde bu yıl 15’incisi 2-15 Mayıs 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan “Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali”nin ilki; 16–25 Mayıs 2000 tarihleri arasında ‘Karadeniz’e Kıyısı Olan Ülkeler Festivali’ adı altında Gürcistan, Moldova, Rusya, Romanya ve Ukrayna’nın katılımıyla gerçekleştirilmişti. 2006 Yılında festivalimiz sınırlarını genişleterek adını ‘Karadeniz Tiyatro Festivali’ yapmış ve Karadeniz’e kıyısı bulunmayan ülkelerde davet edilmeye başlanmıştır.
     Konya, 7. “Bin Nefes Bir Ses”  Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Tiyatro Festivali: Gelişen ve değişen Konya’nın kültürel anlamda da gelişmesine katkı sağlamak, değişime ön ayak olmak, hoşgörüyü farklı medeniyetlere tanıtmak ve Türk dilinin onurlandırılması, zenginleştirilmesi ve yaygınlaştırılması amaçlarıyla Konya Devlet Tiyatrosu’nun ev sahipliğinde festivalin 7’ncisi 4–14 Mayıs 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.


     Devlet Tiyatroları, Antalya, 5. Uluslararası Tiyatro Festivali: Devlet Tiyatroları, 17-26 Mayıs 2010 tarihleri arasında ilkini düzenlediği, ‘Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali’ni, günümüz tiyatrosunu geçmişin sahnesinde sergilemek amacıyla hayata geçirmiştir. Bu yıl ve önümüzdeki yıllarda, bölgedeki antik tiyatrolarda yepyeni bir deneyim olarak seyirciyle buluşacak festival, Türkiye'nin tarihi sanatsal dokusunu, uluslararası bir platformda paylaşma hedefiyle yola çıkmıştır. Antalya Devlet Tiyatrosu’nun ev sahipliğinde festivalin bu yıl 5’incisi 17-27 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecektir.
 

http://www.devtiyatro.gov.tr/haberler-560-devlet-tiyatrolari-nda-festival-coskusu.html