Özbekistan’ın Semerkand şehrinde Semerkand Valiliğinin teşebbüsü ile “Özbek Milli Sineması” festivali düzenlendi.  Festivale ülkenin Andican, Buhara, Cizak, Kaşkaderya, Surhanderya, Sirderya, Fergana, Harezm, Nevai ve Taşkent vilayetlerindeki  yerli film şirketleri ile Özbek sinema ve tiyatrosunun ünlü oyuncuları, yönetmenleri, sanatseverler ve uzmanlar katıldı.

     Festivalde Özbek sinemasının doğuşu, gelişmesi, yaşatılması ve çağımızda sinema sanatındaki gelişmeler ele alındı.
     Festivalde Ev Sahibi, Görmek İstiyorum, Duraktaki Adam, Kuyu, Vicdan, Kale filmleri hakkında sinema uzmanları olumlu görüşlerini anlattılar. Bu filmlerin sanat yönü hakkında tahliller yapıldı. Özbekistan halk sanatçısı Erkin Kamilov, ülkenin bütün şehirlerinde sinemaya ve tiyatroya gösterilen ilginin Sovyetler Birliği devrinde bu sanat dallarına gösterilenden az olmadığını, günden güne arttığını belirtti.
     Ko'rgim Keladi (Görmek İstiyorum) filmi bilet satışlarında önde gidiyor. Filmi genç yönetmen Cevahir kasımov yönetti. Filmde Dilnaze Kubayeva, Hasan Cöreyev, Mubina Nazırbayova, Seyyare Yunusova, Behzas Muhammedkerimov, Yakup Ahmedov rol aldılar.


Quduq (Kuyu) filminin afişlerinden biri

Ko'rgim Keladi (Görmek İstiyorum) filminden bir sahne