Beşir Ayvazoğlunun giriş yazısı: Bu sayımız her zaman olduğu gibi bir röportajla başlıyor. Kısa bir süre önce Osmanlılarda Sahaflık ve Sahhaflar adlı dev çalışması yayımlanan Prof. Dr. İsmail E. Erünsal, arkadaşımız Bahtiyar Aslan’ın sorularını cevaplandırdı. Türk kütüphanecilik tarihi hakkında önemli çalışmaları bulunan ve geçenlerde dostları tarafından iki ciltlik harika bir armağan kitapla ödüllendirilen Erünsal Hoca, kurucularından olduğu Enderun Kitabevi’yle ilgili hatıralarını da anlattı. İlgiyle okuyacağınızı tahmin ediyorum.

     26 Şubat, merhum Tarık Buğra’nın vefatının 20. yıldönümüydü. Bu vesileyle, büyük yazarımıza ayırdığımız bölümde hoş bir sürprizimiz var: Hiç yayımlanmamış “Neco’nun Yeri” adlı hikâyesi... Eşi Hatice Bilen Buğra hanımefendi, lütfedip yayımlanmasına izin verdiği bu hikâyenin 1970’lerin hemen başında yazılmış olabileceğini tahmin ediyor. Yine Hatice Hanım’ın anlattığına göre, Tarık Buğra, kendisiyle evlenmeden önce, arada bir, birkaç günlüğüne şehirden kaçar, kimselerin uğramadığı salaş dağ başı motellerinde konaklarmış. Hikâye böyle bir motelde geçiyor.
      Tarık Buğra’nın hikâyecilik ve dönemin hikâyecileri hakkında görüşlerini açıkladığı, 1953 yılında Son Saat gazetesinde yayımlanmış kısa bir röportajı da sizinle paylaşmak istedik.
      Tarık Buğra’yı unutmayan kurumlar var. Konya Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, büyük bir dershaneye onun adını verdi. Akşehir Belediyesi de aziz hemşerisini unutmadı ve bir panel düzenledi. Bu sayıda benim imzamı taşıyan yazı, söz konusu panelde yaptığım konuşmanın bir özetidir. Hatice Bilen Buğra’nın yazısı da, yurt dışında olduğu için katılamadığı panelde okunması için hazırladığı metin...
      Tarık Buğra hakkında yıl boyunca başka yazılara da yer vereceğiz.
      Şu sıralarda TRT 1’de senaryosu Süleyman Çobanoğlu tarafından yazılan ve Osman Sınav tarafından yönetilen “Kızılelma” isimli bir dizi yayımlanıyor. Bu yılın başlarında da Necati Gültepe’nin Kızıl Elma’nın İzinde adlı bir kitabı çıktı. M. Selim Gökçe, “Dünden Bugüne Kızılelma” başlıklı yazısında, zaman zaman görünüp kaybolan bu önemli kavramın tarihine kısaca göz attı.
Prof. Dr. Sema Uğurcan, Halide Edib özel sayımız için hazırladığı “Halide Edib ve Üniversite Meselesi” başlıklı yazısını yetiştirememişti. Elinizdeki sayıda okuyacağınız bu yazıyla birlikte, Halide Edib’in “Emin Efendi Lokantası’nda” başlıklı yazısını da dikkatinize sunduk. Bu yazının üniversite meselesiyle ilgisini okuyunca anlayacaksınız.
      Prof. Dr. Gürsel Aytaç, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Edebiyat Üzerine Makaleler’de Türk romanını değerlendirme tarzını ele aldı. Mehmet Samsakçı, Mustafa Kutlu’nun son hikâye kitabı Nur; Kılıç Karaosman da İhsan Oktay Anar’ın son romanı Galîz Kahraman hakkında yazdı. Prof. Dr. Birol Emil’in geçen sayımızda birinci bölümünü yayımladığımız “Modern Alperen: Ahmet Kabaklı” başlıklı yazısının da ikinci ve son bölümünü okuyacaksınız. Ayrıca Birol hocamızın Alain’den yaptığı ve yazısında atıfta bulunduğu bir tercümesine yer verdik.
      Mustafa Ruhi Şirin, Barış Manço’nun vefatının 15. yılı vesilesiyle yazdığı yazıda, sanatçının çocuklarla kurduğu sıcak ilişkiden söz ediyor. Şirin’e göre, Manço, şarkılarında masalları, efsaneleri, atasözü ve deyimleri, lâtife ve fıkraları güler yüzlü bir anlatımla yenileyerek “Türkçe öğretiminde etkili bir öğretmen” olmuştu.
      Faruk Yaslıçimen’in “Viyana’nın Mecnunları” başlıklı denemesini de zevkle okuyacağınızdan eminim. Said Coşar, edebiyat tarihimize karikatürün penceresinden bakmaya devam ediyor. Bu sayıda Faruk Nafiz’in karikatürleriyle tanışacaksınız. Prof. Dr. Suphi Saatçi ise Kerküklü büyük Türkmen yazar Ata Terzibaşı’nı ve onun Türkiye Türkçesine çevrilerek yayımlanan Kerkük Şairleri adlı dev eserini tanıtıyor.
      Bu sayımızı Özcan Ünlü, Tarık Özcan, Cevdet Karal, Asena Gülsüm Güneş, Muhammed Hüküm, Yalçın Ülker, Adem Turan, Suavi Kemal Yazgıç, Semih Diri, Celalettin Kurt, Tuncay Günaydın ve Sertaç Gereç şiirleriyle; Ayşe Göktürk Tunceroğlu, Bahtiyar Aslan, Sevgül Yılmaz ve Hayrettin Orhanoğlu da hikâyeleriyle zenginleştirdiler.
      Kırkambar’ımız ise her zaman olduğu gibi dopdolu.
      Daha güzel sayılarda buluşmak üzere, muhabbetle...

NOT: Dergimizi, NT ve D&R mağazalarıyla “kitapyurdu. com” başta olmak üzere belli başlı internet kitapçılarından edinebilirsiniz. D&R’da yoksa, talep etmeniz hâlinde getirteceklerdir.

                                                                                                                Beşir Ayvazoğlu