25 Şubat 2014 günü Kültür ve Sanat Sergi salonunda Güzel Sanatlar Eser Sahipleri Birliği üyelerinin katılımıyla "Dünya Halklarının Efsanesi" adıyla serginin açılışı yapıldı.

  

     Özbekistan Kültür ve Spor Bakanlığı desteği ile düzenlenen sergide seramik, porselen, el dokuması halı ve kumaş boyama ürünleri sergileniyor.
     Tarih boyunca efsaneler, ülkelerhatta kıtalar arasında seyyahlar ve ticaret kervanları tarafından dünyaya yayılıyordu. Çin, Mısır, İngiltere, Hindistan, Eski Yunanistan ve Altaylardan dünyaya yayılan halk hikayeleri ve efsaneler dinleyiciler tarafından ilgi ve memnuniyetle takip edildi. Her efsanenin kendine özgü şiirleri, fikir ve gayelerinin o halkın örf adet ve geleneklerinin oluşmasındaki önemi anlatıldı.     Özellikle meşhur Özbek ressam Ahmed Babayev'in renkli tabloları da sergide beğenilen eserler arasındaydı.
     Sergi 30 Mart 2014'e kadar ziyaretçilere açık olacak.

Özbekistan'da Öğrencilerin Müzelere Girişi Ücretsiz

     Özbekistan'da Salı ve Cuma günleri öğrenciler devlet müzelerine ücretsiz girebilecekler. İlan edilecek olan "Müzeler Haftası" boyunca halk da devlet müzelerine ücretsiz girecek.
     Bakanlar Kurulunun "Çocuklarla anne ve babalarının müzeleri görmelerini sağlamak için alınacak tedbirler" konulu kararı Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov tarafından onaylandı.
     Kararın gerekçesi olarak 2014 yılının "Sağlam Evlat Yılı" ilan edilmiş olması, özellikle çocukların ve gençlerin tatilinin anlamlı hale getirilmesinin sağlanması, onların geçmişe ve tarihi değerlere saygı ve bağlılığını geliştirilmesi olduğu belirtiliyor.

                                Timuriler Devlet Müzesi