Ermenilerin düzenledikleri Hocalı katliamını yıldönümü münasebetiyle Azerbaycan'da, Türkiye'de ve dünyanın çeşitli yerlerinde anma programları düzenleniyor. Uşak Üniversitesi tarafından da 19 Şubat 2014 tarihinde "Hocalıyı Unutma" adlı seminer düzenlendi.

     Hocalı Katliamının 22. Yılı dolayısıyla, üniversitenin Mustafa Kemal Paşa amfisi'nde gerçekleşen  programa Azerbaycan İstanbul Başkonsolosu Hasan Sultanoğlu, Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Daire Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Arastun Mehdiyev, Azerbaycan milletvekilleri , Gazeteci Yazar Agil Abbas , Azerbaycan Türk Kültür Ve Eğitim Başkanı Erol Göllü  ve Yönetim Kurulu Üyesi Neşe Doster , Rektörümüz Prof. Dr. Sait Çelik, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Sayın Dalkıran, Prof. Dr. Hasan Tosun ve Prof. Dr. Alaattin Aktaş, Genel Sekreter Yrd. Doç. Dr. Adil Karaman, sivil toplum kuruluşlarının üyeleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
     Açılış konuşması yapan Rektör Prof. Dr. Sait Çelik, Hocalı'da yaşananların kara bir leke olduğunu söyleyerek şu an bu katliamların İslam dünyasında sürdüğüne dikkat çekti. Ortadoğu'da, Suriye'de, Mısır'da, Irak'ta, Bangladeş'de, Myanmar'da, Doğu Türkistan'da acılar yaşandığının altını çizen Rektörümüz "Gezi olaylarını 8 saat canlı yayınlayan CNN İnternational buralarda yaşanan acıları neden yayınlamıyor. Bizler geçmişte yaşananları iyi bilmeli ve değerlendirmeliyiz ki ayaklarımız yere sağlam bassın. Biz Azerbaycan ile tek millet iki devletiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi "Azerbaycan'ın derdi bizim derdimizdir, kederi bizim kederimizdir". Bizler Azerbaycan'ın bağımsızlığını ilanından şu ana kadar yaşadığı gelişmeler ile gurur duyuyoruz" dedi.
     Uşak Üniversitesi olarak Azerbaycan ile yakı ilişkiler içinde olduklarını ve geçtiğimiz yıl da Hocalı Katliamı ile ilgili bir konferans düzenlediklerini sözlerine ekleyen Rektörümüz Uşak Üniversitesi'nde 123 Azerbaycanlı öğrenci olduğunu belirtti.
     Azerbaycan İstanbul Başkonsolosu Hasan Sultanoğlu ise Ermeni askeri birliklerinin, 1992 yılında aralarında kadın ve çocukların bulunduğu 600 sivili bir gecede katlettiğinin altını çizerek konuşmasında şunları söyledi: "Hocalı'da yaşananlar soykırımdır. Bu soykırımı unutturmayacağız.Birleşmiş Milletler, bu soykırımı tanımak zorunda. Değişik yalanlarla bu soykırımı görmezden gelenler, elbet kaybedecek. Uşak Üniversitesi'nin böyle bir etkinlik düzenlemesi ve yaşananları unutmamak adına önemlidir. Sizlere teşekkür ediyorum."
     Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Daire Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Arastun Mehdiyev de Ermenilerin 1915'teki ihanetlerini çarpıtarak, yalanlarla dünya kamuoyunu kandırmaya çalıştıklarını ifade ederek "Ermeniler, 1915'te nasıl binlerce sivili öldürdüyse 1992'de Hocalı'da aynı şeyi yaptı. Biz, aynı milletin çocukları olarak bunu biliyoruz. Tüm dünya bunu kabul edecek ve anlayacak. Katliamcıları destekleyen lobiler, elbet kaybedecek." diye konuştu.
     Açış konuşmalarının ardından Doç. Dr. Murat Öntuğ'un yönettiği seminerde Azerbaycan Milli Meclisi üyesi milletvekilleri Elman Mammadov, Musa Gasimov ile Azerbaycan  İlimler Akademisi Tarih Enstitüsü Müdür Yardımcısı Cebi Behramov birer sunum gerçekleştirdi.
     Etkinliğin ardından Hocalı Katliamı ile ilgili fotoğrafların yer aldığı sergi gezildi.
     Program sonrasında Az Tv  ve Atv  Rektör Prof. Dr. Sait Çelik  ile röportaj yaptılar.

http://www.usak.edu.tr