Çin’in resmi haber ajansları, Kaşgar yakınlarındaki Sayi Bage'de "saklanan suçluları yakalamaya çalışan polis memurlarına, bir grubun, patlayıcılar ve bıçaklarla saldırdığını" bildirdi. Olaylarda polis tarafından vurulan 14 kişi hayatını kaybederken, 2 polis memuru da öldürüldü.

     Doğu Türkistan'da yayın yapan resmi Tiyenşan haber sitesi, iki kişinin de tutuklandığını duyurdu.
     Bölgedeki resmi internet haber portalı Tienşan'ın haberine göre, Şufu kasabasında dün 23.00 sularında kimliği belirsiz kişiler polis karakoluna saldırı düzenledi. Polisin açtığı ateş sonucu 14 saldırganın olay yerinde öldüğü açıklanırken, olayda 2 polisin öldüğü ifade edildi. Olaya ilişkin ayrıntıya yer verilmezken, konu hakkında araştırma yapıldığı kaydedildi.
     Çin resmi makamları daha önce de karakola saldırı düzenlendiğini iddia etmiş, fakat dilekçe vermek için karakola giden Uygur Müslümanlarının öldürüldüğü ortaya çıkmıştı.
     Uygur Özerk Bölgesi'nde 2009'da Urumçi'de yaşanan olaylarda resmi rakamlara göre yaklaşık 200 kişi hayatını kaybetmişti. Olayların ardından bölgede gerilimin artması üzerine, eyaletin birçok noktasında Çin'in silahlı polisleri görev yapmaya başlamış, özellikle Uygur nüfusunun yoğun yaşadığı Kaşgar, Hotan, İli gibi bölgelerde üst düzey güvenlik önlemleri alınmıştı.

     "... Yaşanan olaylar, Çin’in Doğu Türkistan’a uyguladığı baskıcı uygulamalara, göç politikalarına karşı bir halk tepkisidir. Bizler başta Türkiye’den olmak üzere STK’lar, BM, İslam İşbirliği Teşkilatı, AB ve İnsan Haklarını İzleme Örgütü’nden, Çin’den olaylarla ilgili bilgi istemesini, bölgeye bağımsız bir ekip göndermesini ve Çin’in bu baskıcı politikalarından vazgeçmeye zorlanmasını istiyoruz. Bu konuda da basın mensuplarına da 35 milyonu aşkın Müslüman Türk halkının çığlığını duyurmak konusunda önemli görevler düşüyor.”

Doğu Türkistan