Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşat Salihi’ye suikast teşebbüsünde bulunuldu. Salihi’nin araç konvoyunu hedef alan saldırı sonucu ölen ya da yaralanan olmadı.

     Kerkük-Tazehurmatu yoluna yerleştirilen bir bomba, milletvekili Salihi’nin araç konvoyunun geçtiği sırada infilak etti. Bombalı saldırıda can kaybı ve yaralanan olmadı ancak araçlarda maddi hasar meydana geldi.
     Türkmeneli Televizyonu’na açıklamada bulunan Salihi, saldırının sadece kendisini değil tüm Türkmen milletine yönelik olduğunu söyledi. Türkmenlerin sistematik olarak hedef alındığını belirten, “Türkmen milletine diyorum ki hiçbir zaman yılmayacağız. Teker teker bizi avlamak istiyorlar. Türkmen insanı, Türkmen coğrafyası hedeftir” dedi. Salihi, özellikle gelecek seçimlerde, Türkmenlere yönelik saldırıları gerçekleştirenlere karşı birleşmek gerektiğini vurguladı.    
     Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı da olayla ilgili bir duyuru yayımladı. Duyuru şöyle:
     "Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşat Salihi’nin konvoyuna bugün (1 Aralık) Kerkük yakınlarında gerçekleştirilen bombalı saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Başkan Salihi’nin bu saldırıdan yara almadan kurtulması sevindiricidir.
     Sayın Bakanımız Sayın Salihi'yi arayarak saldırıyı kınamış, geçmiş olsun dileklerimizi iletmiş ve Irak Türkmen halkının her zaman yanında olduğumuzu vurgulamıştır.
     ITC Başkan Yardımcısı Ali Haşim Muhtaroğlu’nun 25 Haziran 2013 tarihinde Tuzhurmatu’da gerçekleştirilen bir terör saldırısında şehit edildiği halen hatırlardadır. Irak’ta Türkmen nüfusun yoğun olduğu bölgelerde son dönemde artış gösteren ve bir kısmı Türkmen toplum önderlerini doğrudan hedef alan terör eylemlerini endişeyle takip ediyoruz. Irak’taki güvenlik durumunun son dönemde kötüleşmesinden olduğu kadar, bu saldırıların etnik veya mezhepsel gündemlerle gerçekleştirilmesinin bu ülkeyi kaosa sürüklemesinden de kaygı duymaktayız.
     Irak’ta siyaset sahnesinde boy gösteren tüm kesimlerin temsilcilerine, Irak’ın barış ve istikrarı için lüzumlu olan adımları vakit geçirmeden atmaları çağrısında bulunuyoruz."

Kaynaklar:

1. Dışişleri Bakanlığı

2. http://www.kerkuk.net/