Türk Keneşi Eğitim Bakanları İkinci Toplantısı 22 Kasım 2013 tarihinde T.C. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın ev sahipliğinde Eskişehir’de gerçekleştirildi.

        Bakan Avcı, Eskişehir’de düzenlenen "Türk Keneşi (Konsey) Eğitim Bakanları 2´nci Toplantısı’na katıldı. Toplantıya, Kırgızistan Eğitim Bakanı Sadıkov ile Azerbaycan Eğitim Bakan Yardımcısı Jeyhun Bayramov, YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, Türk Keneşi Genel Sekreteri Halil Akıncı, Kazakistan Bilim Komitesi Başkanı Nurlan Ybyraıym de katıldılar.

          Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Eskişehir’de düzenlenen "Türk Keneşi (Konsey) Eğitim Bakanları 2´nci Toplantısı’na katıldı. Toplantıya, Kırgızistan Eğitim Bakanı Sadıkov ile Azerbaycan Eğitim Bakan Yardımcısı Jeyhun Bayramov, YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, Türk Keneşi Genel Sekreteri Halil Akıncı, Kazakistan Bilim Komitesi Başkanı Nurlan Ybyraıym de katıldı.
     Avcı, burada yaptığı konuşmada, etkinliğe katılan konukları, 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir´de ağırlamaktan büyük onur duyduğunu söyledi.
     En önemli ortak payda olan Türk dilinin, Türk Konseyinin ortaya çıkışında ilham kaynağı olduğunu anlatan Avcı, "Ömürlerini kültürümüzün, sanatımızın ve ilmi birikimimizin gelişmesine adamış Bahtiyar Vahapzadeler, Fuzuliler, Cengiz Aytmatovlar, Farabiler, İbn-i Sinalar, hepimiz için ortak değerlerdir ve onların ilmek ilmek ördüğü bir medeniyetin mirasçıları olmak bizim için büyük bir mutluluktur. En önemli ilkesi ´kamil insan yetiştirmek´ olan Hoca Ahmet Yesevilerin, Mevlanaların, Yunus Emrelerin, Niyazi Mısrilerin, Sarı Saltukların ışığı, bugün de gönül dünyalarımızı aydınlatmaktadır" ifadesini kullandı.
     Avcı, Türk dünyasının, doğudan batıya, kuzeyden güneye ortak dil ile kıssa, masal, efsane, inanç ve anlayışlar gibi uzun zamanda oluşmuş önemli bir birikime sahip olduğunu vurguladı.
     Nasreddin Hoca´nın fıkralarına hep birlikte gülündüğünü ve bunlardan dersler çıkarıldığını bildiren Bakan Avcı, şöyle devam etti:
     "Geçmişten aldığımız ortak değerlerin gücüyle gençliğimize ve esasen geleceğimize kardeşlik ve iş birliği duygularıiçinde daha güzel yarınlar hazırlamak, en büyük arzumuzdur. Doğunun en ümitvar çocukları olan gençlerimiz arasında ortak kimlik bilincinin gelişmesi, bu nedenle büyük önem arz etmektedir. Şüphesiz ki bu bilinç, ileride ´Birlikten kuvvet doğar´ anlayışıyla çalışma kültürünün gelişmesine büyük katkısağlayacaktır. Bu gaye uğruna binlerce akraba öğrencinin kendi evlatlarımız gibi karşılıklı olarak ülkelerimizde okutulması, Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Türk Kazak Üniversitesi ve Uluslararası Manas Türk Kırgız Üniversitesi dahil birçok eğitim kurumumuzun kardeş ülkelerde açılmış olması, ´eğitimcilerin eğitimi´ gibi önemli projelerin ülkelerimiz arasında uygulanması, çok önemli birliktelik göstergeleridir."
     Avcı, Türk dünyası devlet başkanlarının, eğitim bakanları olarak kendilerini, "Türk Keneşi" çatısı altında eğitim alanındaki iş birliğini artırmak amacıyla görevlendirdiğini bildirdi.
     Ortak edebiyat ve tarih kitapları hazırlanması, terminoloji ve alfabe belirlenmesi, eğitim televizyonu kurulması gibi konuları ele almalarının, bu yolda önemli bir mesafe kat etmekte olduklarını gösterdiğine dikkati çeken Bakan Avcı, "Yükseköğretim düzeyinde işbirliğine yönelik olarak Türk Üniversiteler Birliği kurulması yönünde güzel bir girişim başlatılmış ve kısa zamanda ilerleme kaydedilmiştir" değerlendirmesinde bulundu.
     Bakan Avcı, "Türk Keneşi Türk Üniversiteler Birliği ve Yüksek Öğretim Alanı Oluşturulmasına Dair Yönerge"nin onaylanmasıyla önemli ve büyük bir adım daha atacaklarına işaret etti.
     "Türk Üniversiteler Birliğinin hayata geçirilmesi, ülkelerimiz arasında bilimsel bilginin paylaşılması, öğrenci ve akademisyen hareketliliği, diploma denkliği ve daha birçok artı değer oluşturması açısından fevkalade önemlidir" diyen Avcı, eğitimin önemli amaçlarından biri olan iktisadi kalkınmanın da hızlanarak devam edeceğini anlattı.
     Türk dünyası ülkelerinin sosyal, kültürel ve ekonomik yapısına da değinen Avcı, şunları kaydetti:
     "Üye ülkeler olarak bir yandan genç nüfus yapımız, diğer yandan özellikle Kazakistan ve Azerbaycan´ın sahip olduğu yer altı ve yer üstü zenginlikler, Kırgızistan’ın turizm alanındaki potansiyeli, Türkiye´nin jeopolitik konumu ve birçok alandaki önemli tecrübesi birlikte düşünüldüğünde bu imkanları kazanıma dönüştürecek eğitimli ve nitelikli genç nesiller yetiştirmeye ne kadar ihtiyaç duyduğumuz daha iyi görülecektir. Bu amacımızı, Aşık Veysel’in dediği gibi, uzun ve ince bir yolda, ihmale düşmeden, aceleye getirmeden, sabır ve gayretle çalışarak gerçekleştirebiliriz."
     Kırgızistan Eğitim ve Bilim Bakanı Kanat Sadıkov, Azerbaycan Eğitim Bakan Yardımcısı Ceyhun Bayramov, Kazakistan Bilim Komitesi Başkanı Nurlan İbraim de ülkelerindeki eğitim çalışmaları hakkında bilgi verdi.
     Daha sonra Bakan Avcı ve Sadıkov ile Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Gökhan Çetinsaya, Bayramov, İbraim ve Türk Keneşi Genel Sekreteri Halil Akıncı, ulusal mevzuat çerçevesinde uygulanmak üzere onaylanan Türk Keneşi Türk Üniversiteler Birliği ve Yükseköğretim Alanı Oluşturulmasına Dair Yönergeye ilişkin karar metnini imzaladı.
     Toplantıda ayrıca, okullarda okutulacak ortak tarih kitabının yazılması, ortak eğitim televizyonu kuruması, çocuklara yönelik ortak kahramanların oynayacağı çizgi filmlerin hazırlanması konuları da çalışma yürütülmesi kararlaştırıldı.