Yıllardır seslendirilen, dilekçelerle, kanun teklifleriyle TBMM'ne taşınan İstanbul'daki Ayasofya'nın yeniden mescid olarak açılması gerçekleşmedi. Öte yandan Heybeliada Ruhban Okulu için ABD baskıları devam ediyor.

     ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi'nin Avrupa, Avrasya ve Yükselen Tehditler Alt Komitesi'nde Heybeliada Ruhban Okulu'nun şartsız olarak ve gecikmeksizin açılmasına yönelik karar tasarısı kabul edildi.
     Yaklaşık 25 yıllık milletvekilliği döneminde Kongre'nin Türkiye'ye zarar vermek ve rencide etmek niyetiyle hareket ettiğine belirli dönemler şahit olduğunu anlatan Rohrabacher şunları söyledi: "Bugün görüşülen tasarıyla aslında Türk hükümetine dostane bir mesaj gönderiyoruz. Bizim İslam dünyasında Batı'ya yönelik ılımlılık gösteren modellere ihtiyacımız var ve biz bunu bugün Türkiye'de görüyoruz. Türkiye, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan bir ülke. Onların bize ve dünyanın geri kalanına, insan haklarına ve farklı dinlere inananlara saygı gösterdikleri mesajını göndermesini istiyoruz. Heybeliada Ruhban Okulu'nu açarak Türk hükümetinin ve Türk insanının olumlu niyetini göndermekten başka bize gönderecekleri iyi mesaj yok. Türkiye özgürlüğün olduğu ve gurur duyulacak bir ülke. Eminim bize Batı'nın dostu olduklarına yönelik bir mesaj göndereceklerdir."
     AB asil üyesi Yunanistan'da harap edilen binlerce cami ve başta Yunanistan olmak üzere bir çok ülkede var olan cami yapma yasakları, minare ve ezan yasakları, Yunanistan'da Müslüman Türklerin seçilmiş müftülerinin kanun dışı kabul edilmesi ise AB ve ABD için önemli değil.
     Türkiye'de ana dilde eğitim diye baskı üstüne baskı kuran AB ve ABD'nin kendi vatandaşları için böyle bir dertleri yok. Resmi dil ne ise o...

Makale:

1.  Şark Meselesi Etrafında 19. Yüzyılda Emperyalist Batılı Devletlerin Osmanlı Coğrafyasındaki Azınlık Okullarına Etkileri

2. Türk Eğitim tarihinde Azınlık Okulları ve Yabancı Okullar

           3.   Konuyla ilgili haber

 

Çanakkale Savaşları Web Sitesi