Kafkas Müslümanları İdaresi Şeyhülislamı Allahşükür Paşazade 1 Kasım 2013 günü bu yılın Ağustos ayında işgal altındaki Azerbaycan topraklarında esir alınan Ermeni asker Agop İncikulyan’la görüştü. İncikulyan, Ağdam cephesinde Azerbaycan ordusunun kontrol ettiği bölgeye girerek esir düşmüştü.

     Kafkas Müslümanları İdaresi basın birimi sorumlusu Rahime Dadaşova görüşmenin detaylarını açıkladı: Ermeni  kilise yetkilileri Allahşükür Paşazade’den Ermeni askerin ülkesine geri gönderilmesi için aracılık etmesini istediler. Bu dileği yerine getirmek için Azerbaycan makamlarının izni ile Ermeni askerle görüşen Paşazade ilginç bir durumla karşılaştı: Ermeni esir Agop İncikulyan ülkesine dönmek istemedi. “Ermeni ordusunda işkence gördüğünü, Karabağ’da savaşmak istemediğini, kabul edilmesi imkânsız muamele ile karşılaştığını” belirten esir asker, “Azerbaycan’da kendisine çok iyi davranıldığını, her ihtiyacının karşılandığını” belirtti.
     Esir asker İncikulyan kendisiyle görüşen Paşazade’ye ve onunla birlikte görüşmeye gelen Hıristyan ve Musevi din adamları heyetine teşekkür etti ve üçüncü bir ülkeye gitmesi için yardım etmelerini istedi.
     Şeyhülislam Allahşükür Paşazade durumu Ermeni din adamlarına bir mektupla bildirecek. İncikulyan üçüncü bir ülkeye gitme isteğini Azerbaycan makamlarına da bildirdi.

Kaynak: http://525.az/