Özbekistan'da bu yıl dokuzuncusu düzenlenen geleneksel Şark Teraneleri (Doğu Ezgileri) Festivali Semerkand'da başladı.

     Renkli görüntülere sahne olan festivalin açılış törenine Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov, UNESCO Başkanı İrina Bukova ve çok sayıda yabancı misyon şefleri iştirak ettiler. Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov UNESCO temsilcisi İrina Bukova’yı önceki gün Taşkent’te kabul etmişti.
     30 Ağustos'ta sona erecek festivale aralarında Rusya, Mısır, Çin, Azerbaycan ve Türkiye'nin de olduğu 50 dolayında ülke katılıyor. İlki 1997'de 30'a yakın ülkenin katılımıyla yapılan festival Semerkand'ın üç medreseli meşhur Registan Meydanı'nda hazırlanan özel sahnede yapılıyor. Özbekistan bağımsızlığını ilan ettikten sonra restore edile Registan meydanında Mirza Uluğbek, Şirdar ve Tillakari medreseleri halen müze olarak kullanılıyor. Meydanın etrafı ve yakınında bulunan İmam Maturidi türbesi, Emir Timur'un torunu Mirza Uluğbek tarafından kurulan rasathane, ünlü hadis alimi İmam Buhari'nin türbesi de restore edilen tarihi eserlerden sadece bir kaç tanesi. özbekistan'ın Buhara ve Semerkand ve Hive şehirlerinde çok sayıda tarihi değere sahip mimari eserler var.
     Festival devamında sahne alacak konuk gruplar milli ağırlıklı parçalar seslendirecek. Gruplardan en iyi performansı gösterenler, birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülleriyle ödüllendirilecek. Katılımcı gruplar sahne performanslarının kendilerine has milli kıyafetleri eşliğinde sunacak.
     Bu arada her iki yılda bir yapılan festival kapsamında sitemizdeki haberlerde de duyurduğumuz milli müzik aletleri ile tarihi kıyafetler sergileri açıldı.
     Festival,  Özbekistan Kültür ve Sanat Vakfı (FONDFORUM) başkanı Gülnare Kerimova’nın çabalarıyla vakıf ve Özbekistan Kültür ve Spor Bakanlığı tarafından organize ediliyor. Festivale Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) da destek veriyor.

Gruplardan görüntüler

Özbekistan

Almanya

 

Azerbaycan

Belarus

Çin

Fransa

Güney Kore

Kazakistan

Malezya

Türkmenistan