Doğu Türkistan'da zulme ara vermeyen Çin, Türk dünyasında propaganda çalışmalarından da geri kalmıyor. Daha önce Türkiye'deki Doğu Türkistanlı aileleri ziyaret eden Çinli diplomatlar Kırgızistan'da da propagandalarına devam ediyorlar.

     Bu kapsamda Kırgızistan'ın Oş ve Doğu Türkistan'ın (Çin özerk Sinkiang eyaleti olarak tanıtıyor) Urumçi şehirleri kardeş şehirler olacak. konu hakkında Oş Belediye Başkanı Melisbek Mırzakmatov ile Çin’in Oş Başkonsolosu Wu Yingqin’in görüşmesi sırasında ifade edildi.
     Görüşmede kültür, ekonomi, spor ve eğitim alanlarında Oş ve Urumçi şehirleri arasında işbirliği anlaşması hazırlanmıştır. Haber Oş Belediyesi basın bürosundan alınmıştır.
     Belirtildiği gibi, Çin Başkonsolosu, Oş Belediye Başkanını 2-7 Eylül Urumçi şehrinde düzenlenecek olan “Çin - Avrasya” EXPO fuarına davet etti. Orada iki şehir arasında anlaşma imzalanacaktır.
     Oş Belediye Başkanı, “Biz bu fuarı kesinlikle ziyaret edeceğiz, üstelik, söz konusu ziyaret sırasında iki şehrin anlaşması imzalanacaktır. Bizim Uluslararası İşbirliği Komitesi ve sizin Başkonsolosluğunuzun ortak çalışmasının meyvelerinin yakın zamanda olumlu sonuçlar getirecek olması beni çok sevindiriyor”, diye kaydetti.
     Mırzakmatov, Başkonsolos Wu Yingqin’in gelmesi ile Oş şehri ve Çin arasında ilişkilerin daha iyiye gittiğini vurguladı.