Milli Eğitim Bakanlığı, 28 Şubat sürecinde başörtülü olduğu gerekçesiyle meslekten ihraç edilen bir öğretmenin Danıştay’a açtığı davada haklı bulunmasına itiraz etti.

     Samsun’un Vezirköprü ilçesi Gazi Pansiyonlu İlköğretim Okulu Din Kültürü öğretmeninin 2001 yılında derslere başörtülü girdiği için kılık kıyafet yönetmeliğine aykırı davrandığı gerekçesiyle soruşturmaya tabi tutulması ve soruşturma sonucunda; ideolojik amaçlarla kurumun huzur, sükûn ve çalışma düzenini bozduğu öne sürülerek devlet memurluğundan çıkarılması karşısında öğretmenin verdiği hukuk mücadelesi  11 yıl sonra  Danıştay  tarafından haklı bulunmuştur. Danıştay 12. Dairesi, 21.11.2012 tarihli ve 2012/3480 Esas, 2012/9158 sayılı kararla başörtüsüyle derse girmenin devlet memurluğundan çıkarılma cezasına sebebiyet vermeyeceğine hükmetmiştir.

      MEB Hukuk Müşavirliği koltuğunda uzun yıllardır oturan tecrübeli bir isim olan Osman Çelik, ilgili genel müdürlüğün de teşvikiyle bu itiraz dilekçesini hazırladı. Danıştay’a yapılan itiraz Çelik yönetimindeki Hukuk Müşavirliği’nce hazırlanmış oldu. Ardından Müsteşar ve Bakan’ın onayına sunuldu. Bu makamlardan da onay alındıktan sonra Danıştay’a gönderildi. 

     Öte yandan, başörtüsüne itiraz Bakan’ın da onayıyla Danıştay’a gönderilirken, ilginç bir gelişme yaşandı. Habervaktim’in edindiği bilgilere göre, MEB Hukuk Müşaviri Osman Çelik,  emekliliğini istedi;  kuruma gelerek, arkadaşları ile vedalaşarak, MEB’den ayrıldı.

Kaynak: Habervaktim